DIAGNOSTYKA BORELIOZY

DIAGNOSTYKA BORELIOZY

- Kategorie : Main

Skuteczność badań laboratoryjnych w kierunku zdiagnozowania choroby, jaką jest borelioza jest bardzo trudne. Skuteczność wielu badań jest na granicy 50-80%. Jedynym definitywnym i wiarygodnym markerem diagnostycznym jest obecność rumienia wędrującego. Jednak występuje on tylko do jednej trzeciej osób faktycznie zainfekowanych bakteriami Borrelia. Co więcej, wiele osób ze stwierdzoną boreliozą nigdy nie zauważyła u siebie kleszcza, gdyż stworzenia te w stadium nimfy są często niezauważalne, ze względu na swój bardzo mały kształt.

Badania na boreliozę można podzielić na dwie grupy:

  1.        BADANIA SEROLOGICZNE – badają poziom przeciwciał powstających w trakcie zakażenia.

  •        Test ELISA

Standardowo wykonywany test w kierunku boreliozy. Charakteryzuje się identyfikacją specyficznych przeciwciał IgG lub IgM w surowicy. Przeciwciała IgM to pierwsza linia odpowiedzi układu immunologicznego. Jednak przez pierwsze trzy tygodnie nie występuje lub występuje znikoma ilość mierzalnych przeciwciał przeciwko krętkom boreliozy. Dopiero w 3 tygodniu poziom tych przeciwciał się podnosi, w 5 tygodniu osiąga wartość maksymalną, a w 8 tygodniu przeciwciała znikają. Dlatego poddanie się badaniom po tym czasie jest często niemiarodajne. Przeciwciała IgG pojawiają się za to dopiero w 6 tygodniu od zakażenia i mogą utrzymywać się całe miesiąca lub lata. Jednak skuteczność testu ELISA to jedynie 40-50%.

  •        Test Western blot (lub immunoblot)

Polega na szukaniu przeciwciał za pomocą białkowych fragmentów bakterii borrelia (swoiste prążki). Badanie można wykonać dopiero po 4-6 tygodniach od momentu zakażenia. Wiarygodność testu szacuje się w okolicach 70-95%, a więc znacznie wyższa niż w przypadku testu ELISA.

  •        Test PMR

Zalecany w diagnostyce neuroboreliozy. Polega na oznaczenie przeciwciał IgG swoistych dla antygenów Borrelia burgdorferi w płynie mózgowo rdzeniowym.

  •        Badanie pc. p. VIsE/C6

Test służy do monitorowania skuteczności leczenia boreliozy. Zastosowano syntetyczny peptyd  C6 z białkowego antygenu VlsE  szczepów Borrelia, chorobotwórczych dla człowieka. Stężenie IgG anty- VIsE w większości przypadków mocno spada w wyniku skutecznej terapii. Zalecane jest oznaczanie miana IgG anty- VIsE tuż przed rozpoczęciem leczenia i następnie po 6 miesiącach od zakończenia antybiotykoterapii.

Testy ELISA, WESTERN BLOT oraz PMR służą jedynie wykrywaniu lub potwierdzaniu boreliozy. Nie mogą być używane w celu monitorowania choroby!

 

  1.        BADANIA BEZPOŚREDNIE- wykrywające bezpośrednio obecność bakterii w badanym materiale.

  •        Test PCR

Badanie wykorzystuje samo DNA krętków poprzez zwiększanie ilości materiału, które podane jest analizie (krew, mocz, płyn stawowy, płyn mózgowo- rdzeniowy). W organizmie pacjenta jednak często krętki występują w małej ilości lub nie są rozmieszone równomiernie w tkankach, co powoduje, że ich DNA nie może zostać wykryte.

  •        Biopsja i hodowla krętków

Polega na znalezieniu krętków w próbkach biopsji skóry i ich wyhodowanie. Niestety jest to metoda długotrwała oraz często nieskuteczna, gdyż w czasie infekcji krętki utrzymują się często na niskim poziomie.

  •        Test CD57

Test CD57 jest przydatnym wskaźnikiem  diagnostycznym do ocenienia stopnia zaawansowania choroby. Świetnie więc sprawdzi się w ocenie skuteczności działania leczenia długotrwałą antybiotykoterapią. Limfocyty NK CD57 stanowią naturalną linię obrony do walki z chorobą, a tylko Borrelia jest w stanie obniżyć miano ich komórek. Test ten daje nam w ten sposób możliwość rozróżnienia boreliozy od innych chorób tj. reumatoidalne zapalenie stawów czy stwardnienie rozsiane.

  •        Test LTT

Test służy do wykrycia infekcji krętkami Borrelia na poziomie komórkowym. Badanie daje wynik pozytywny, gdy we krwi pacjenta obecne są specyficzne limfocyty T-Borrelii. Test charakteryzuje się wysoką czułością.

  •        Test KKI

Badanie polega na izolacji, za pomocą specjalnych technik krążących kompleksów immunologicznych (KKI) z surowicy, a następnie ich rozbicie. Następnie za pomocą techniki Western Blot lub ELISA wykrywa się uwolnione z KKI przeciwciał przeciwkrętkowych. Test KKI polecany jest dla osób z przewlekłą boreliozą, u których testy serologiczne dają wynik ujemny, pomimo występowania objawów charakterystycznych dla boreliozy. Test KKI będzie nieefektywny w początkowej fazie boreliozy. 

  •        Test ELISPOT

Badanie pozwala na wykrycie pojedynczej komórki bakterii Borrelii wydzielającej dane białko na poziomie komórkowym. Test jest bardzo czuły oraz może służyć do monitorowania przebiegu terapii.

 

 

Produkt dodany do listy życzeń
Product added to compare.