Terapia szczecią

Szczeć pospolita (ang. Teasel Root, łac. Dipsacus sylvestris) należy do rodziny szczeciowatych – Dipsacaceae. Występuje w stanie dzikim prawie w całej środkowej oraz południowej Europie, w tym także w Polsce. Surowcem stosowanym w celach leczniczych jest korzeń i liście.

Szczeć zyskała dużą popularność w Niemczech w XII wieku dzięki rewolucjonistom w dziedzinie medycyny naturalnej takim jak Hildegarda z Bingen. Szczeć stosowano głównie w reumatyzmie,  artretyzmie i dnie moczanowej. Obecnie roślina ta szczególnie zasłynęła w leczeniu boreliozy.

Według wielu uznanych fitoterapeutów to ważna roślina pomagająca w walce z boreliozą. Wolf-Dieter Storl w swojej książce „Naturalne leczenie boreliozy” bardzo dokładnie opisuje zdrowotne właściwości szczeci i zwraca szczególną uwagę na jej zastosowanie w leczeniu boreliozy.

 

Korzenie i liście szczeci pospolitej są bogate w związki czynne, które wykazują działanie bakteriostatyczne, przeciwzapalne, przeciwreumatyczne, immunostymulujące i ochronne na miąższ wątroby. Szczeć wzmacnia układ odpornościowy, pomagając w ten sposób organizmowi w zwalczeniu infkekcji wywołanej krętkiem boreliozy.

Sposoby stosowania szczeci pospolitej wg. Wolf-Dieter Storl „Naturalne leczenie boreliozy”:

 

Nalewka:

 

Dostępne są gotowe nalewki z korzenia szczeci pospolitej. Należy zwracać uwagę na stężenie nalewki, które powinno wynosić 1:1. Nalewka z korzenia szczeci BIO przygotowywana wg. Wolf-Dieter Storl dostępna jest tutaj.

 

Dawkowanie: 

 

Proponowane są 3 warianty stosowania nalewki ze szczeci pospolitej. Wybór wariantu zależy od indywidualnej tolerancji oraz wagi ciała.  

 

Dawki należy dostosować do indywidualnych potrzeb. 

 

Wariant I (na całą kurację potrzeba 30 ml) zaleca się osobom wrażliwym i o drobnej budowie

  • 1 tydzień: 2 razy dziennie po 3 krople 
  • 2-6  tydzień: 2 razy dziennie po 5 kropli 

 

 

Wariant II  (na całą kurację potrzeba 100ml) jest najczęściej stosowany, zaleca się osobom o przeciętnej budowie ciała:  

  • tydzień: 2 razy dziennie po 5 kropli 
  • 2-5  tydzień: 2 razy dziennie po 20 kropli 
  • 6 tydzień  2 razy dziennie po 5 kropli  

  

Wariant III  (na całą kurację potrzeba 250ml) zaleca się osobom o masywnej budowie ciała:

 

  • tydzień: 2 razy dziennie po 5 kropli 
  • 2-5  tydzień: 2 razy dziennie po 70 kropli 
  • 6 tydzień  2 razy dziennie po 5 kropli 

 

 Krople przyjmować 30 minut przed lub po posiłku wymieszane w szklance wody. 

 

Napar:

 

1 łyżeczkę rozdrobnionych świeżych lub suszonych sproszkowanych korzeni dodać do filiżanki wody i krótko zagotować. Należy pić 3 filiżanki naparu dziennie na pusty żołądek.

Suszony korzeń szczeci pospolitej dostępny jest tutaj.

 

Proszek:

 

Dla małych dzieci cierpiących na boreliozę  nie nadaje się ani gorzki napar, ani nalewka zawierająca alkohol. Suszony sproszkowany korzeń szczeci można wymieszać z miodem i w takiej postaci podać dziecku.