Pospolite nazwy:
Lomatium, Lomatia, Lomatium dissectum, Biscuit root, Cough root, Indian parsnip, Desert parsley.
Działanie:
Lomatium wykazuje działanie przeciwgrzybicze, w tym wobec grzybów z rodzaju Candidaprzez co znalazł zastosowanie przy kandydozie. Posiada również właściwościprzeciwbakteryjne (m.in. Staphylococcus, Streptococcus, Klebsiella pneumoniae, Escherichia coli, Salmonella) i przeciwwirusowe (m.in. Epstein Barr, Cytomegalovirus). Wykazuje pozytywne działanie w infekcjach dróg oddechowych, takich jak m.in. przeziębienie, grypa, kaszel, astma, zapalenie płuc. Lomatium działa wykrztuśne. Poza tym działa w infekcjach układu moczowo-płciowego m.in. w infekcjach pochwy lub układu moczowego o podłożu grzybiczym, głównie w wyniku infekcji grzybami Candida.
Sposób użycia:
Przepis na nalewkę wg. Buhnera:
Najefektywniejsze stężenie to 1:5 na 50 % alkoholu. Czyli 1 część rośliny na 5 części alkoholu (np. 100 g rośliny na 500 ml alkoholu). Do przygotowania nalewki należy używać alkoholu 50 % (żeby go przygotować należy użyć 250 ml spirytusu i 250 ml wody). Macerować 2 tygodnie w ciemnym naczyniu bez dostępu do światła. Codziennie wstrząsnąć. Przefiltrować.
W przypadku kandydozy stosuje się nalewkę łączoną z trzech ziół : Nalewka z Lomatium, Isatis i Echinacea w równych proporcjach. Należ przygotować nalewki z każdego z ziół z osobna, a gdy nalewki będą już gotowe to przelać taką samą ilość każdej nalewki do jednego naczynia.
Stosować: 1 łyżeczka 3 razy dziennie
Skutki uboczne:
Zażywanie Lomotium u 1% osób może wywołać wysypkę.
Przeciwwskazania:
Lomotium nie może być zażywane przez kobiety w ciąży i w trakcie karmienia piersią.