Boneset - Sadziec przerośnięty

łac. Eupatorium perfoliatum

 

Pospolite nazwy:

Sadziec przerośnięty, Boneset, Eupatorium perfoliatum

 

Działanie:

Boneset jest rośliną wyjątkowo przydatną w leczeniu koinfekcji Babezją i Bartonellą, gdyż:

  • pobudza system odpornościowy
  • normalizuje stosunek komórek CD4/CD8
  • aktywnie chroni makrofagi szpikowe i stymuluje ich produkcję
  • zmniejsza częstość występowania i nasilanie nawracających okresowo gorączek, bólów i innych objawów choroby.

 

Sposób użycia:

Buhner zaleca pić jedna filiżankę letniej herbaty 2-4 razy dziennie tak długo, jak będzie potrzeba, zwykle przez 2 – 6 tygodni. Herbata ma lepsze właściwości niż nalewka w tego typu dolegliwościach. Nie wiadomo czy w postaci nalewki Sadziec przerośnięty zapewnia ten sam rodzaj immunostymulacji, z którego tak dobrze znana jest herbatka.

 

Przygotowanie herbatki wg. Buhnera:

Zimna: 28 gzioła zaparzyć w ok.1 litrzewrzącej wody, pozostawić na noc, odcedzić i pić w ciągu dnia. Zimny napar działa korzystnie na śluzówki oraz jako środek regenerujący wątrobę.

Gorąca: Jedną łyżeczkę  zioła parzyć 15 min w 1 szklance gorącej wody. Pić ½ do ¾ szklanki gorącej herbaty 4 razy dziennie. Tylko gorąca herbata ma właściwości napotne i należy ją spożywać na gorąco w przypadku aktywnych infekcji lub nawracających dreszczy i gorączek.

 

Przygotowanie nalewki wg. Buhnera:

Najefektywniejsze stężenie to 1:5 na 60 % alkoholu. Czyli 1 część rośliny na 5 części alkoholu. 100 g zioła zalać 500 ml alkoholu 60 % (aby go przygotować należy rozcieńczyć 312 ml spirytusu z 188 ml wody). Pozostawić 2 tygodnie w ciemnym naczyniu bez dostępu do światła. Codziennie wstrząsnąć, po 2 tygodniach przefiltrować. Przechowywać w ciemnej butelce bądź zwykłej butelce owiniętej folią aluminiową, przechowywać w miejscu bez dostępu do światła.

Stosować: 30-50 kropli w gorącej wodzie do 3 razy dziennie.  

Skutki uboczne:

Gorący napar w dużych dawkach może wywoływać wymioty, w umiarkowanej dawce mogą występować niewielkie nudności. Im chłodniejsza herbata tym nudności są mniejsze. Oprócz tego brak działań ubocznych.

 

Przeciwwskazania:

Boneset nie może być stosowany przez kobiety w ciąży i w trakcie laktacji.