Cat’s Claw – Koci Pazur / Vilcacora

łac. Uncaria tomentosa

 

 

Pospolite nazwy:

 

Koci Pazur, Cat’s Claw, Uncaria tomentosa, Uncaria guianensis, Vilcacora.

 

Działanie:

 

Wzmacnia i stymuluje system immunologiczny. Wykazuje działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne, antymutagenne, przeciwnowotworowe, przeciwdepresyjne, przeciw białaczce, antywirusowe, przeciwzakrzepowe, przeciwbiegunkowe, przeciw czerwonce, oczyszczające krew, detoksykacyjne, ogólnie wzmacniające, moczopędne, obniżające poziom cholesterolu, jest antyoksydantem i lekarstwem na gojenie się ran. Według Buhnera to jedno z podstawowych ziół stosowanych przy boreliozie.

 

Działanie w boreliozie:

 

Koci pazur jest przydatny w zwalczaniu boreliozy pod wieloma względami:

 

 • wzmacnia i stymuluje system immunologiczny
 • wykazuje działanie przeciwzapalne
 • wykazuje działanie przeciwbólowe
 • wzmacnia ośrodkowy układ nerwowy
 • stosowany jest w zaburzeniach poznawczych
 • wykazuje swoiste działanie przeciwzapalne w leczeniu stawowego i mięśniowego bólu w boreliozie, redukuje obrzęki
 • w przypadku chronicznego zakażenia podnosi wskaźnik białych ciałek krwi CD57
 • jest modulatorem HLA-DR
 • moduluje działanie układu odpornościowego, zwiększając jego siłę, kiedy to konieczne i w razie potrzeby, obniżając nadmierne reakcje
 • działa jako ogólny środek wzmacniający organizm
 • relaksuje ośrodkowy układ nerwowy
 • podnosi samopoczucie.

 

 

Dawkowanie:

 

Z Kociego pazura w formie ciętej można przygotować wywar lub nalewkę:

Wywar:

1 łyżeczka kory na 1 szklankę wody. Doprowadzić do wrzenia i gotować pod przykryciem na małym ogniu przez 20 minut. Pozostawić do ostygnięcia, przecedzić. Zaleca się picie 1 szklanki wywaru, 2-3 razy dziennie.Dodanie soku z cytryny lub octu (około 1 / 2 łyżeczki ) do wywaru, podczas gotowania pomoże wydobyć więcej alkaloidów a mniej garbników z kory. 

Nalewka:  

Stężenie 1:5 na 60 % alkoholu. Czyli 1 część rośliny na 5 części alkoholu (np. 100 g rośliny na 500 ml alkoholu). Do przygotowania nalewki należy używac alkoholu 60 %. Macerować 2 tygodnie w ciemnym naczyniu bez dostępu do światła. Codziennie wstrząsnąć. Przefiltrować.

 

Stosować: 40-60 kropli nalewki 3 razy dziennie.

 

 

Skutki uboczne:

 

Dawki 3-4 gramowe tego zioła mogą niekiedy spowodować zaburzenia jelitowe, takie jak: luźne stolce, biegunki i/lub bóle brzucha. Objawy te maja tendencje do zanikania przy długim stosowaniu zioła. W przypadku wystąpienia objawów dawkę należy zmniejszyć. Jeżeli biegunka trwa dłużej niż trzy dni należy przerwać stosowanie zioła.

 

Przeciwwskazania:

 

Koci pazur nie może być przyjmowane przez osoby po przeszczepie lub przyjmujące immunostymulanty. Zioło nie mogą przyjmować kobiety w ciąży oraz osoby przyjmujące preparaty na obniżenie gęstości krwi. Osoby, które mają zaplanowany zabieg chirurgiczny, muszę zaprzestać przyjmowanie zioła na 10 dni przed jakąkolwiek planowaną operacją.

Nie można przyjmować Kociego pazura podczas kuracji lekami hamującymi wydzielanie kwasu żołądkowego ponieważ mogą one także zahamować w żołądku przemianę tego zioła w aktywną postać. 

Koci pazur nie może być stosowany przez kobiety będące w ciąży.

 

Interakcje:

 

Koci pazur nie należy zażywać podczas przyjmowania brokerów kwasu żołądkowego czy leków zobojętniających Ph kwasu żołądkowego, gdyż jest podejrzenie, że mogą one dezaktywować działanie zioła.  Nie wolno stosować zioła wraz z kuracją immunosupersantami, takimi jak cyklosporyna. Zioło to może wzmacniać działanie Warfaryny (Coumadin) i innych leków przeciwzakrzepowych (rozcieńczających krew.