Devil’s Claw

łac. Harpagophytum procumbens

 

 

Pospolite nazwy:

Hakorośl rozesłana, Devil’s Claw, Harpagophytum procumbens.

 

Działanie:

Przeciwzapalne, przeciwreumatyczne, przeciwbólowe, pobudzające wydzielanie soków trawiennych, poprawiające trawienie, przeciwartretyczne, żółciopędne.

 

Działanie w boreliozie:

Devil’s claw wykazuje następujące działanie:

  • przeciwzapalne
  • przeciwbólowe - szczególne działanie przy bólach i zapaleniach stawów

 

Sposób użycia:

Devils's claw w formie ciętej można stosować w formie nalewki.

Przepis na nalewkę wg. Buhnera:

Najefektywniejsze stężenie to 1:2 na 60 % alkoholu. Czyli 1 część rośliny na 2 części alkoholu. 100 g zioła zalać 200 ml alkoholu 60 % (aby go przygotować należy rozcieńczyć 120 ml spirytusu z 80 ml wody). Pozostawić 2 tygodnie w ciemnym naczyniu bez dostępu do światła. Codziennie wstrząsnąć, po 2 tygodniach przefiltrować. Przechowywać w ciemnej butelce bądź zwykłej butelce owiniętej folią aluminiową, przechowywać w miejscu bez dostępu do światła.

Stosować: 1 łyżeczkę nalewki 2 razy dziennie.

Skutki uboczne:

W badaniach klinicznych obserwowano niekiedy bóle żołądka i nudności, nie udowodniono jednak bezpośredniego ich związku z przyjmowaniem korzeni hakorośli.

 

Przeciwwskazania:

Przeciwwskazaniem do stosowania Devil’s claw jest wrzód żołądka lub dwunastnicy. Zioło nie może być stosowany przez kobiety w ciąży.

 

Interakcje:

Jednoczesne podawanie z lekami obniżającymi ciśnienie krwi i antyarytmicznymi może nieznacznie nasilać ich działanie, ponieważ istnieją doniesienia o antyarytmicznym i hipotensyjnym działaniu ekstraktu metanolowego z Devil’s claw.