Goldenseal (Gorzknik kanadyjski)

łac. Hydrastis canadensis

 


Pospolite nazwy:

Goldenseal, Gorzknik kanadyjski, Hydrastis canadensis, Eye Balm, Eyeroot, Yellow Eye, Yellowroot

 

Działanie:

Goldenseal to bogate źródło berberyny. Obfituje również w inne alkaloidy izochinolinowe takie jak hydrastyna i kanadyna, a także związki tłuszczowe, sole mineralne, fisterole, olejki eteryczne, żywice i kwas chlorogenowy. Goldenseal jest uznawany za jeden z najlepszych naturalnych antybiotyków. Działa leczniczo na wszystkie błony śluzowe w organizmie. Skutecznie likwiduje kolonie grzybów Candida oraz liczne bakterie przy czym nie niszczy pożytecznej flory. Berberyna, będąca głównym składnikiem Goldenseal wpływa wręcz korzystnie na mikroflorę jelitową przywracając jej prawidłowa równowagę. Zioło ma również zastosowanie w nieżycie górnych dróg oddechowych, za względu na swoje działanie wykrztuśne i przeciwkaszlowe.

 

Sposób użycia:

W infekcji Chlamydią pneumoniae: ½ łyżeczki nalewki 3-6 razy dziennie, w zależności od intensywności infekcji.

W kandydozie: 30 kropli 3-5 razy dzieennie.

Przeciwwskazania:

Goldenseal nie może być stosowany przez kobiety w ciąży i karmiące piersią. Nie może być przyjmowany przez osoby z wysokie ciśnienie krwi, hipoglikemią (niedocukrzenie) lub niewydolność enzymatyczną. Nie powinien być stosowany u osób z autoimmunologiczną chorobą, taką jak stwardnienie rozsiane lub toczeń.

 

Skutki uboczne

Berberyna zawarta w Goldenseal może zwiększać stężenie bilirubiny we krwi , spadek poziomu sodu we krwi lub wywołać lekki światłowstręt. Bardzo wysokie dawki goldenseal mogą wywoływać nudności, niepokój, depresje lub drgawki . Stosowany na skórę może powodować podrażnienia. Zachodzi interakcja Goldenseal z cyklosporynami (Neoral, Sandimmune) - gorzknik może spowalniać, rozkład cyklosporyn w organizmie co może doprowadzić do ich akumulacji i skutków ubocznych.