Olejek Oregano

łac. Origanum vulgare

 

Pospolite nazwy:

Olejek z oregano, Lebiodka pospolita, Oregano oil, Origanum vulgare.

 

Działanie:
Olejek z oregano wykazuje działanie przeciwgrzybicze w stosunku do grzybów z rodzaju Candida (m.in. Escherichia coli, Klebsiella pneumoniae, Salmonella enterica, Staphylococcus aureus), przeciwwirusowe (m.in. Herpes) i przeciwpasożytnicze (m.in. Giardia Lambria). Jednocześnie wspomaga wzrost pożytecznych szczepów bakterii w organizmie. Wpływa również na aktywność układu odpornościowego organizmu i wykazuje właściwości antyoksydacyjne.

Olejek z oregano zwiększa wchłanianie żelaza – ułatwia wyrównanie niedoborów w niedokrwistościach, łagodzi stany zapalne żołądka i dwunastnicy. Wspomaga czynność nerek, a także wzmacnia system nerwowy i uspokaja.

Sposób użycia:

Stosowanie wewnętrznie: w przypadku kandydozy stosuje się pięć lub więcej kropli olejku z oregano na ok. 100ml wody, stosować 2-3 razy dziennie lub…

 

Stosowanie zewnętrzne: w przypadku grzybicy zewnętrznej zaleca się rozcieńczyć 1-2 kropli oleju oregano z 1 łyżką oleju kokosowego i przecierać zainfekowany obszar skóry lub…

 

Przeciwwskazania:

Olejku oregano nie należy stosować u kobiet w ciąży i w trakcie laktacji, chorych na padaczkę. W trakcie stosowania mogą wystąpić minimalne skutki uboczne w postaci reakcji alergicznych.

 

Interakcje:

Olejek oregano może zmniejszać wchłanianie żelaza, dlatego należy go przyjmować co najmniej dwie godziny przed lub po spożyciu suplementów żelaza.