Profilaktyka boreliozy

Profilaktyka boreliozy

- Kategorie : Artykuły

Europa to część świata, którą zalicza się do endemicznych terenów występowania kleszczy. Oznacza to, że kleszcze mogą występować na całej jej powierzchni. Jest jednak kilka metod aby zmniejszyć prawdopodobieństwo ukąszenia przez kleszcza i zapobiec wielu chorobom odkleszczowym, w tym boreliozie czy jej koinfekcjom.

Co możemy zrobić?

Przede wszystkim powinniśmy unikać miejsc, gdzie w szczególności występują kleszcze-  wysokich traw oraz krzewów. Na terenie porośniętym bujną roślinnością jesteśmy bardziej narażeni na ugryzienie pajęczaków.

Jeżeli jednak postanowiliśmy wybrać się w takie miejsca ważny jest nasz ubiór. Należy osłonić ciało tak aby zmniejszyć powierzchnię nieosłoniętej skóry. Sugerowane są bluzki z długim rękawem, wysokie buty, nakrycie głowy oraz długie spodnie. Dodatkowo warto założyć na siebie gładkie, jasne ubrania pozwalające na łatwe wykrycie kleszcza.

Po spacerze nie zapomnij obejrzeć swojego ciała. Zwróć szczególną uwagę na pachwiny, pępek, owsłosione części ciała, miejsca za uszami czy zgięcia kończyn. Są to „ulubione” miejsca kleszczy. Pamiętaj również, że larwa kleszcza jest bardzo małych rozmiarów (do 1 mm) i często to, że nie zauważyliśmy kleszcza nie oznacza że go nie ma. 

W aptece możesz kupić również urządzenie do wyjmowania kleszcza. Jest to tak zwane lasso, które pozwala na proste i bezpieczne usunięcie pasożyta z ciała.

Dostępnych jest wiele skutecznych preparatów odstraszajacych kleszcze. Są one głównie na bazie chemicznych substancji. Poniżej przedstawiamy alternetywę dla chemicznych perparatów. Pamiętaj, naturalne preparaty wymagą częstszej aplikacji.

Naturalne preparaty:

Istnieją również naturalne preparaty które odstraszają kleszcze, komary, pchły czy roztocza. Do najbardziej popularnych należą olejki eteryczne: eukaliptosowy, tymiankowy, szałwiowy, z mięty pieprzowej, goździkowy, z trawy cytrynowej, paczulowy, cytronelowy i inne. Wystarczy 5 kropli danego olejku zmieszać z olejem np. z pestek winogron i spryskać ciało. Pamiętajmy, że nasz pot jest wabikiem na kleszcze, dlatego po każdym większym wysiłku powinniśmy spryskać się ponownie roztworem olejków.

Pojedyncze olejki możesz znaleźć TUTAJ

Gotowy spray na bazie olejków możesz znaleźć TUTAJ

Kolejnym naturalnym sposobem może być napar z rozmarynu i tymianku. Zioła należy zaparzyć w małej ilości wody, następnie ostudzić i dodać sok z cytryny. Tak przygotowanym preparatem należy spryskać ciało.

 

Kocimiętka to kolejna roślina odstraszająca kleszcze. Napar z kocimietki można stosować do spryskiwania ubrań i ciała, ale także zwierząt. W podobny sposób można wykorzystać napar z czystka.

Stosowanie domowych naparów jest efektywne, ale daje dość krótkotrwały efekt. Aby zachować efekt odstraszania kleszczy należy dość często spryskiwać cało i odzież.  

Ostatnim naturalnym podanym przez nas sposobem są urządzenia które emitują specjalne impulsy ultradźwiękowe o częstotliwości około 40 kHz. Są one całkowicie nieszkodliwe dla ludzi oraz zwierząt domowych, jednak blokują  główny narząd zmysłowy kleszczy. Wykazują również skuteczność w ochronie przed pchłami. 

TICKLESS HUMAN, odstraszacz na kleszcze możesz znaleźć TUTAJ

 

Borelioza to bardzo ciężka choroba odkleszczowa ze względu na to, że może ona zaatakować wszystkie rodzaje tkanek i wszystkie organy ludzkiego ciała. Dlatego jej objawy mogą sięgać problemów ze stawami, ogólnego osłabienia organizmu ale również zmian neurologicznych. Mimo, że ryzyko ukąszenia istnieje przez cały rok, to właśnie wiosną jest największy czas aktywności kleszczy. Pamiętajmy więc, że dużo zależy od nas i możemy w pewnym stopniu zapobiec tej groźnej chorobie.

Dbajmy o siebie i swoje zdrowie!

 

MAJ- miesiąc świadomości na temat boreliozy

 

Produkt dodany do listy życzeń
Product added to compare.