Dieta przeciwgrzybicza

Dieta przeciwgrzybicza

- Kategorie : Artykuły

Leczenie boreliozy i chorób współistniejących jest trudne i długotrwałe. Każdy przypadek choroby jest inny i wymaga indywidualnego podejścia, zarówno w kwestii antybiotykoterapii, ziołolecznictwa czy diety. Często jednak początkową walkę z chorobą zaczyna się od podania antybiotyku, nierzadko przez okres nawet kilku miesięcy. Jest to olbrzymie obciążenie dla organizmu. Dlatego tak kluczowy jest tu wybór odpowiedniego sposobu żywienia.

 

 

Odpowiedni jadłospis w trakcie antybiotykoterapii stosowanej przy boreliozie powinien:

- wesprzeć wątrobę w procesie detoksykacji organizmu
- wzmocnić układ immunologiczny
- zapobiec powstawaniu grzybicy
- wesprzeć proces trawienia
- pomóc w przywróceniu prawidłowej flory bakteryjnej jelit

Przewlekła antybiotykoterapia u osób chorujących na boreliozę lub jej koinfekcję jest częstą przyczyną rozwoju grzybicy (Candida albicans). Warto wtedy zastosować jej profilaktykę- dietę przeciwgrzybiczą.

Główną zasadą diety przeciwgrzybiczej jest eliminacja cukru. Należy wykluczyć sacharozę (cukier z cukierniczki) oraz różnego rodzaju wyroby cukiernicze czy produkty, których głównym produktem jest biała, pszenna mąka, makaron czy ryż. Produktami „zakazanymi” jest również alkohol, napoje gazowane, ostre przyprawy, tłuste mięso oraz sery (topione, pleśniowe, żółte). Takie produkty stwarzają idealne środowisko do namnażania grzybów w naszym organiźmie. Cukier jest również dobrą pożywką dla bakterii. Osoby chore na boreliozę powinny unikać cukru w swojej diecie.

Pamiętajmy jednak, że nie warto rezygnować z wszelkich węglowodanów. Produkty takie jak pełnoziarniste pieczywo, makarony czy kasze wcale nie muszą być wykluczane z naszego jadłospisu. Nie powinniśmy również zapominać o naturalnych jogurtach, orzechach, surowych warzywach, nierafinowanych olejach, rybach, kiszonkach czy nasionach roślin strączkowych. Sprawdzą się tutaj także przyprawy:  kurkuma, oregano, rozmaryn, kolendra czy cynamon cejloński.

Dopiero gdy mamy stwierdzoną kandydozę (gdy dochodzi do przerostu szczepu drożdzaków Candida albicans, które fizjologicznie występuje w przewodzie pokarmowym i zachodzi do zaburzeń w obrębie naszej mikroflory jelitowej) powinniśmy myśleć o alternatywnych metodach dietoterapii. Jest nią m. in. 4-etapowy schemat żywienia.

ETAP I
Dozwolone jest jedynie chude mięso, niektóre surowe warzywa (poza strączkami), naturalny jogurt oraz kefir, woda, ziołowe herbaty.

ETAP II
Powoli wprowadzamy do diety ciemny ryż, ziemniaki i inne węglowodany złożone.

ETAP III
Dozwolone stają się kolejne surowe owoce, orzechy czy rośliny nasion strączkowych.

ETAP IV
Sporadycznie pojawia się miód czy kawa.

 

Taki sposób żywienia jest mocno restrykcyjny, co może prowadzić do wielu niedoborów, dlatego powinien być stosowany wyłącznie pod opieką wykwalifikowanego dietetyka klinicznego.

Produkt dodany do listy życzeń
Product added to compare.