Zakwaszenie organizmu

Zakwaszenie organizmu

- Kategorie : Artykuły

Dużą popularność zdobył w ostatnim czasie temat zakwaszania organizmu. W mediach często możemy usłyszeć co zakwasza nasz organizm i jak bardzo niekorzystny wpływ ma to na nasze zdrowie, głównie przy chorobach współistniejących, takich jak borelioza. Czy rzeczywiście potrzebujemy wspierać dodatkowo nasz organizm aby zachować optymalną równowagę kwasowo- zasadową?

 

CO TO JEST RÓWNOWAGA KWASOWO- ZASADOWA?

„Równowaga kwasowo-zasadowa organizmu to stan, w którym zachowany jest swoisty stosunek kationów i anionów w płynach ustrojowych, warunkujący ich odpowiednie pH i prawidłowy przebieg procesów żywieniowych.”

W roztworach o pH < 7 stężenie jonów wodorowych jest większe niż wodorotlenowych i roztwory takie mają odczyn kwasowy, za to w roztworach o pH > 7 większe jest stężenie jonów wodorotlenowych, więc roztwory takie mają odczyn zasadowy. pH = 7 jest to odczyn obojętny.

 

JAKIE pH WYSTĘPUJE W NASZYM ORANIŹMIE?

Zacznijmy od tego, że nasz organizm posiada różne pH w zależności od lokalizacji. Od zasadowego w płynie trzustkowym, przez neutralny krwi, do silnie kwasowego soku żołądkowego. Popularnie spraszcza się jednak wszystkie te wartości do „pH naszego organizmu”, co konkretnie oznacza pH krwi i mieści się w przedziale 7,35-7,45.

 

JAK WYGLĄDA DIETA WSPIERAJĄCA NASZE pH?

Produkty kwasotwórcze:
- mięso
- sery
- ryby
- jaja
- produkty zbożowe

Produkty zasadotwórcze:
- warzywa
- owoce

W diecie „odkwaszającej” nasz organizm powinniśmy spożywać produkty zasadotwórcze, a unikać produktów kwasotwórczych.

Zacznijmy od tego, że dietą możemy wpłynąć na poziom pH krwi w zakresie zaledwie 0,01 do 0,02 jednostek! Owszem, od 1,0 do 1,2 jednostek może zmieniać się pH moczu w zależności od naszego jadłospisu, jednak mocz ma bardzo dużą granicę zmiany. W zależności od dnia cyklu czy higieny może być ono kwaśne (ok pH = 5) lub zasadowe (ok pH = 8). W takim przypadku zmiana o 1 jednostkę spowodowaną sposobem żywienia nie jest już jak spektakularne.

 

Dieta w przypadku boreliozy jest bardzo istotna. Zarówno w czasie antybiotykoterapii, jak stosowania ziół np. protokołu Buhnera zadbajmy o prawidłowe wsparcia metaboliczne. Warto zachować część zasad z diety „odkwaszającej organizm” i wprowadzić do naszego jadłospisu regularne spożywanie warzyw i owoców. Jednak nie zapominajmy przy tym o bogate w kwasy omega 3 – ryby czy pełnoziarniste produkty zbożowe, charakteryzujące się dużą ilością błonnika.

 

Połączenie ziół protokołu Buhnera z zbilansowaną dietą, aktywnością fizyczną i redukcją stresu to przepis na skuteczne zwalczanie objawów boreliozy i jej koinfekcji.

Produkt dodany do listy życzeń
Product added to compare.